HISTORIA


 

Innowacja połączona z tradycjąInnowacje są częścią długiej historii naszej firmy, która zawdzięcza swoje powstanie przedsiębiorczości i energii Friedricha Dussa. Człowiek ten otworzył w Neubulach w 1920 roku mały warsztat dedykowany produkcji elektrycznych paneli kontrolnych i silników na prąd stały.
Mały biznes rozrastał się w nowoczesne przemysłowe przedsiębiorstwo specjalizujące się w młotowiertarkach, młotach wyburzeniowych oraz wiertłach diamentowych, które dzięki duchowi inwencji i licznym patentom zyskały sobie reputację na międzynarodowych rynkach. Na pokaźnej liście dokonań firmy DUSS znajdują się liczne osiągnięcia technologiczne, które dzisiaj traktowane są przez użytkowników i przemysł budowniczy jako coś oczywistego.

I tak na początku lat 50-tych ubiegłego wieku DUSS wstrząsnął posadami branży budowlanej pierwszą w pełni izolowaną wiertarką ręczną. W mniej więcej tym samym czasie powstała także dwubiegowa wiertarka z pistoletowym uchwytem nosząca na swej obudowie dumne logo DUSS.
Firma dokonała kolejnego przełomu w latach 60-tych, kiedy zaprojektowała elektryczno-pneumatyczny młot kombi. Zawierał on po raz pierwszy w historii takie rozwiązania jak: zintegrowany system ekstrakcji pyłu, sprzęgło bezpieczeństwa, przełącznik funkcji pracy z wiercenia na kucie i system smarowania mgiełką olejową – rewolucyjne rozwiązanie jak na tamte czasy.

Co więcej od tamtego czasu, DUSS niejednokrotnie zaskakiwał ekspertów z branży niezwykłymi rozwiązaniami, których liczba pozwoliła firmie działać dynamicznie na rynku aż do dnia dzisiejszego. Kilka lat temu firma zaprezentowała światu pierwszy młot kombi z systemem SDS-max w klasie 4 kilogramów.
Z dumą patrzymy na naszą wiertnicę DIA 303 W z trzema biegami oraz wiertłem diamentowym, podziwianym za niezwykłą wydajność i kompaktowe wymiary
Zastosowania się zmieniają, ale nasza polityka nadal pozostaje taka sama. Jak zawsze priorytetem jest dla nas dążenie do optymalizacji produktu wytwarzanego zgodnie ze standardami najwyższej jakości. Zasada ta widoczna jest jak na dłoni w całej historii firmy DUSS. Żywa innowacyjna tradycja, którą podtrzymujemy z największą troską i zaangażowaniem.

 

Założyciel firmy
Friedrich Duss

P 50 z roku 1964,
młot kombi
z pneumatycznym
mechanizmem

Patent młotowiertarki
P 50 z 1963 roku

1920

Pionierski duch narodzony z pasji:
Friedrich Duss otwiera warsztat w Neubulach w Czarnym Lesie, gdzie produkuje panele elektryczne i silniki DC

1926

Prezentacja pierwszej młotowiertarki na Wystawie Przemysłowej w Lipsku.

1928

1930

1934

1946

1964

DUSS po raz pierwszy w historii produkuje P 50 – elektryczno-pneumatyczną młotowiertarkę ze zintegrowanym systemem ekstrakcji pyłu, sprzęgłem bezpieczeństwa, smarowaniem mgiełką olejową i przełącznikiem funkcji pracy z wiercenia na kucie.

1965

DUSS po raz pierwszy w historii produkuje P 50 – elektryczno-pneumatyczną młotowiertarkę ze zintegrowanym systemem ekstrakcji pyłu, sprzęgłem bezpieczeństwa, smarowaniem mgiełką olejową i przełącznikiem funkcji pracy z wiercenia na kucie.

1968

W postaci modelu P 28, DUSS przedstawia światu najlżejszy elektryczno-pneumatyczny młot kombi.

1970

1971

1972

1976

Silny i praktyczny –
powstaje PK 40 – pierwszy młot wyburzeniowy marki DUSS.

1980

1997

1999

Niespotykany pomysł DUSS –
Na rynek trafia PX 46 – najlżejszy młot kombi z uchwytem SDS-max.

2002

Potencjalne pobicie rekordu!
Fabrykę opuszczają młoty wyburzeniowe PK 160 i PK 300, które osiągają wydajność porównywalną do modeli z kompresorem.

2003

Uniwersalna technologia –
DUSS przedstawia w swojej ofercie kompletny zestaw wierteł diamentowych do wiercenia na sucho i mokro.

2005

2008

Powstaje DIA 303 W – pierwsza kompaktowa wiertnica diamentowa z trzema biegami.

2009

System RVA (Recoil Vibration Absorber) – absorpcja wibracji i drgań. Młoty kombi z systemem tłumienia wibracji, pozwalające na wygodną i wydajną pracę przy znacznie zmniejszonych drganiach

2014

2019

Back to top button